Uzrok sindroma policističnih jajnika nije poznat, iako neke studije govore u prilog genetskoj predispoziciji.
Sindrom policističnih jajnika je složen endokrinološki i metabolički poremećaj kod žena u reproduktivnom dobu. Pogađa 1 od 10 žena, a čak 70% žena koje imaju PCOS su bez postavljenje dijagnoze.
Simptomi PCOS-a su sledeći:
- neredovni menstrualni ciklusi i oligomenoreja (ciklusi sa razmacima dužim od 28 dana)
- izostanak menstruacije
- anovulatorni ciklusi
- neplodnost (folikuli često ne sazrevaju i ne oslobađaju jajne ćelije)
- masna koža i akne
- povećana maljavost
- retka kosa
- debljina.
Česti pratioci ovog sindroma su metabolički poremećaji koji se manifestuju kao gojaznost, insulinska rezistencija, dijabetes tipa 2, poremećene vrednosti lipida i hipertenzija, depresija.
Mogu biti prisutni i psihički poremećaji u vidu depresije, anksioznosti i poremećaja raspoloženja, pojava komplikacije u trudnoći (spontani pobačaji, gestacijski dijabetes, hipertenzija u trudnoći, preeklampsija), te povećani rizik za karcinom endometrijuma.
PCOS ima negativan uticaj na fizički izgled i reprodukciju, na opšte zdravlje i smanjuje kvalitet života.
Lečenje sindroma je veoma individualno, što zavisi o starosti pacijentkinje, poremećaja ciklusa, nivoa insulina, pretilosti i da li postoji želja za trudnoćom ili je cilj estetski rešiti posledice povišenih androgena (muških polnih hormona).
PCOS i rezistencija na insulin
Insulinska rezistencija i prekomerna težina su jedini ključni faktori nastanka PCOS-a.
Insulin je hormon koji luči pankreas, a njegova uloga je da reguliše nivo šećera u krvi.
Ponekad ćelije prestanu pravilno da reaguju na insulin, što se naziva insulinska rezistencija. Tada pankreas proizvodi još više insulina da bi se smanjio nivo šećera u krvi što ima za posledicu visok nivo insulina u krvi - hiperinsulinemija.
Vremenom ćelije postaju sve otpornije na insulin, što rezultuje rastom nivoa insulina i šećera u krvi. Dijabetes tipa 2 se razvija usled iscrpljivanja ćelija pankreasa.
Insulinska rezistencija kod PCOS-a ne postoji u svim tkivima. Mišići, masno tkivo i jetra pokazuju rezistenciju na insulin, što dovodi do nastanka hiperinsulinemije, dok je tkivo jajnika preosetljivo na insulin.
Budući da i jajnici koriste šećer za energiju, uspostavlja se štetan mehanizam koji dovodi do toga da jajnik potroši sve rezerve mio-inozitola, šećera koji inače ima vrlo važan zadatak - a to je da prenosi poruke brojnih hormona koje luče žlezde sa unutrašnjim lučenjem (pankreas, jajnici, štitna žlezda, hipofiza).
Usled nedostatka mioinozitola - hormonskog prenosioca poruka, dolazi do hormonskog disbalansa, jajnici se blokiraju u svojoj funkciji i počinju neuravnoteženo da luče hormone. Tako nastaje sindrom policističnih jajnika.
S obzirom da je poznato da je insulinska rezistencija jedan od razloga izostanka ovulacije i da učestvuje u nastanku policističnih jajnika, dodaci ishrani koji sadrže mio-inozitol (prirodni šećer) kao što je Folinova, mogu pomoći u regulisanju ciklusa.
U terapiji PCOS-a preporučuje se i što zdravija ishrana i dijeta kod gojaznosti jer je kod insulinske rezistencije potrebno izgubiti najmanje 5-10 posto telesne težine. U rešavanju problema policističnih jajnika poželjna je i redovna fizička aktivnost, što češći boravak na svežem vazduhu, smanjiti stres koliko god je moguće i priuštiti dovoljno odmora, a pomoći će i suplementi vitamina B-grupe i folne kiseline. Upotrebom oralne kontracepcije snižavaju se povišeni muški polni hormoni.